Adina Buzatu, femeia care crede în fericire
Evenimentul Zilei
INTERVIU. Stilistul Adina Buzatu a dobândit deja notorietate. Este necruţătoare atunci când vine vorba despre ”potrivirea” corectă a hainelor, mai mult sfătoasă decât incisivă, dar dreaptă. Omul Adina Buzatu s-a ţinut departe de scandalurile nelipsite din lumea din care face parte, discreţia fiind una dintre calităţile sale.
Este copil de intelectuali – mama a fost director de liceu, tatăl cu funcţie importantă. Cu toate că, aşa cum a povestit pentru VerticalNews, nu i-a lipsit nimic, Adina a început să lucreze ”pentru banii ei” de la 15 ani. Spăla parbrize împreună cu o prietenă şi ajunsese să câştige chiar şi 1.000 de lei (vechi) într-o zi, situaţie care îi exaspera pe mama cu salariu de 5.000 de lei şi pe tatăl care a răsfăţat-o mereu. Adevărata ei afacere a fost pornită la 19 ani şi, surprinzător, era un business mai mult masculin: exportul de fier vechi. Adolescenţa şi-a trăit-o abia după ce a devenit mamă, dar acum, ea şi fiica ei, Sara, alcătuiesc echipa perfectă.
Este săptămâna femeilor. Cum aţi caracteriza feminitatea?
Este o stare interioară care nu are legătură cu vulgaritatea şi lipsa de moralitate cu care mulţi o confundă astăzi. Din contră, este vorba de naturaleţe, discreţie, dar şi de abilitatea de a fi hotărâte în ceea ce facem, fără a deveni însă dure şi ostentative.
Ce înseamnă pentru dumneavoastră ”acasă”?
Acasă reprezintă spaţiul meu intim, unde mă bucur de relaţia apropiată pe care o am cu fetiţa mea, cu care râd, mă joc, dar pot discuta şi probleme serioase legate de viitorul ei sau al amândurora. În acelaşi timp, mă simt acasă şi în magazinele mele, pe care le-am conceput de la zero în spiritul unei atmosfere calde şi primitoare pentru cei care vin aici. Este un fel de acasă cu prieteni în vizită.
Dincolo de stilistul Adina Buzatu, cine este omul Adina Buzatu- ce vă place, ce vă displace, ce v-aţi dori să faceţi, ce aţi fi vrut să faceţi în viaţă şi nu aţi putut?
Îmi plac viaţa, prietenia şi sinceritatea. Urăsc clădirile mohorâte, ploaia şi noroiul aferent, răutatea. Nu spun că lumea este perfectă, dar fiecare dintre noi ne putem construi picăturile de fericire. Decât să mă plâng că paharul este pe jumătate gol, mai bine mă bucur de jumătatea plină. Iau întotdeauna partea bună a lucrurilor şi caut o rezolvare oricât de dificilă ar părea o situaţie. Este ceva ce mi-aş fi dorit în viaţă şi nu am reuşit, anume să cânt. Din păcate nu am nici voce, nici ureche muzicală.
Care este obiectul cel mai drag? De ce?
O cruciuliţă din platină cu diamante pe care bunica mea, pe patul de moarte, a ales să mi-o lase mie, dintre toţi verii mei. Eram foarte mică atunci dar mama mi-a spus că i-a trebuit ceva timp să ia această decizie, fiind vorba de un obiect pe care l-a purtat toată viaţa la gât. A fost o persoană deosebită pe care o simt aproape în fiecare zi.
Ce înseamnă pentru dumneavoastră ”familie”?
Familia înseamnă toţi cei dragi la un loc – fiica mea, părinţii, fratele, prietenii, dar şi copiii din echipa mea. Sunt selectivă cu cei din jurul meu dar odată ce îmi devin apropiaţi se pot baza pe mine. Sunt născută în zodia Peştilor şi asta este o caracteristică puternică a zodiei. E adevărat că de multe ori avem tendinţa să ajutăm cu orice preţ, fie că suntem sau nu solicitaţi. Ştiţi bancul cu bătrânica pe care se tot chinuia un tânăr să o traverseze strada, până când aceasta a reuşit să îi explice că nu dorea acest lucru.
Cum a pornit afacerea pe care o conduceţi acum, unde a ajuns ea acum şi în ce constă?
Deşi provin dintr-o familie de condiţie mai mult decât bună, muncesc de la 15 ani. Am avut tot felul de joburi, iar de la vârsta de 19 ani mi-am întemeiat propria afacere. Nu avea nici o legătură cu ce fac acum dar era un business foarte profitabil, anume exportul de fier vechi. Poate veţi zâmbi dacă am să spun că de acolo până la actualul meu business a fost numai un pas, dar aceasta este realitatea. Am urmat pur şi simplu cursul natural al lucrurilor, am făcut ceea ce mi-am dorit să fac şi astfel am trecut prin mai multe etape – de la un showroom de pielărie şi blană, la un magazin cu îmbrăcăminte pentru femei, până la cel prezent, destinat bărbaţilor. A fost întâi un singur magazin care reprezenta un singur brand internaţional de îmbrăcăminte. Din dorinţa de a oferi mai mult clienţilor mei am căutat în continuu noi branduri, punctul comun fiind întotdeauna calitatea. Astăzi am două magazine şi reprezint în exclusivitate pentru România 27 de branduri din Marea Britanie, Italia, Turcia, Spania, Franţa şi Germania. Nu sunt designer ci stilist iar specialitatea mea sunt ţinutele masculine. Admir eleganţa clasică pe care o adaptez tendinţelor actuale, în funcţie de stilul şi personalitatea fiecărui client în parte.
